چاپ        ارسال به دوست

تبیین دیدگاه های آیت الله رییسی در خصوص بخش کشاورزی

سیدجواد ساداتی نژاد، رییس شورای مرکزی کمیته کشاورزی ستاد دولت مردمی آیت الله رئیسی، به تبیین دیدگاه های ایشان در صنعت کشاورزی پرداخت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ جواد ساداتی نژاد ضمن اشاره به این نکته که حوزه امنیت غذایی از اولویت های اصلی و دغدغه های آیت الله رییسی می باشد، گفت: در دولت مردمی حرف کشاورزان و تولیدکنندگان شنیده خواهد شد، کشاورزان در تصمیم گیری ها دخالت داده می شوند، کشاورزان تکریم می شوند و دولت هرگونه اختلال در تولیدات کشاورزی را خیانت دانسته و باشدت با خیانت کاران مقابله خواهد کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به این موضوع که در تأمین نهاده های صنعت مرغداری، بانک مرکزی بسیار کوتاهی کرد و صنعت طیور را در آستانه فروپاشی قرار داد، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت بازرگانی دولتی می توانستند با اعتبار خود نهاده وارد کنند ولی چون نگاه جهادی نداشتند این کار را انجام ندادند.وی در ادامه گفت: جایگاه کشاورزی باید ارتقاء پیدا کند. دولت باید حداکثر حمایت خود را در این بخش داشته باشد، کشاورزی ضعیف ترین بخش از حیث سرمایه گذاری است، به طوری که از ۱۵ درصد تسهیلات بانک های غیرتخصصی که به بخش کشاورزی تعلق داشت فقط ۴ درصد آن پرداخت گردید و برای این کار باید با جدیت بانک ها را موظف به دادن تسهیلات به این بخش کرد.

رییس کمیته کشاورزی ستاد انتخاباتی آیت الله رییسی در ادامه افزود: در دولت مردمی، جایگاه وزیر جهاد کشاورزی بسیار رفیع خواهد بود، دولت مردمی دولت تحول کشاورزی است. دولت آیت الله رییسی دولتِ «نه به قیمت های دستوری و تنظیم بازاری است».

نظر آیت الله رییسی این است که از تمامی پتانسیل های راکد بخش کشاورزی باید استفاده شود و حداکثر تولید باید در کشاورزی اتفاق بیافتد و درهای صادرات و واردات به روی تولیدکنندگان باز باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به این نکته که تشکل های کشاورزی باید جدی گرفته شوند و دارای جایگاه ویژه ای باشند، گفت: در دولت مردمی اتحادیه ها و تشکل های تولیدی منسجم باید از قدرت کافی برای چانه زنی با دولت برخوردار باشند، دولت مردمی دولت همفکری و همکاری با نمایندگان واقعی تولیدکنندگان کشور است.

وی افزود: آیت الله رییسی غذا را یک ابزار دیپلماسی قوی قلمداد می کند. سفیران خارجی دولت مردمی باید در ایجاد بازارهای صادراتی برای بخش کشاورزی بسیار فعال و جدی عمل کنند. آیت الله رییسی معتقد هست هیچ چیز قابل مقایسه با امنیت غذایی کشور نیست. همه اولویت ها در تأمین و تخصیص ارز با بخش کشاورزی و غذایی خواهد بود. کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد ایران است و باید همانند دیگر صنایع تولیدی مورد تکریم و حمایت قرار گیرد.

وی در خاتمه گفت: دولت مردمی طی ۴ سال کشاورزی را به جایگاه اصلی آن خواهد رساند و در دستیابی به این مهم از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. مردم ایران و کشاورزان پرتلاش قطعاً شاهد چنین تحول عظیمی خواهند بود.


١٣:٠٦ - شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٢